facebook

Blog

W obszarach naszej praktyki jesteśmy na bieżąco. Komentujemy ważne zmiany w prawie i orzeczenia sądów.

Prezes nie zapłaci PCC od pożyczki udzielonej mu przez spółkę

Prezes nie zapłaci PCC od pożyczki udzielonej mu przez spółkę

  • springer
  • 0
  • Sep 14, 2016
  • Fiskus nie chce PCC od pożyczki udzielonej przez firmę jej prezesowi – czytamy w Rzeczpospolitej   [Pieniądze od spółki bez daniny zeczpospolita (2016-09-01), autor: Przemysław Wojtasik]
     
    O interpretacje do IS wystąpił prezes zarządu spółki z o.o., która zajmuje się produkcją i sprzedażą materiałów reklamowych oraz artykułów biurowych. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Podpisała z prezesem umowę pożyczki. Pieniądze mają być przekazane ze środków z działalności gospodarczej. Umowa przewiduje obowiązek zapłaty odsetek.
     
    Wcześniej spółka nie udzielała pożyczek i nie prowadziła takiej działalności. Pożyczyła też jednak pieniądze innej osobie fizycznej oprócz prezesa i nie wyklucza, że będzie to robić w przyszłości.
     
     
    Czy umowa zawarta z prezesem jest obciążona podatkiem? On twierdzi, że nie, powołując się na art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o PCC. Przepis ten mówi, że czynność cywilnoprawna nie podlega podatkowi w zakresie, w jakim jest opodatkowana VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu jej dokonania (z pewnymi wyjątkami, które nie mają w tej sprawie zastosowania).
     
     
    Spółka udzielająca pożyczki jest zwolniona z VAT od tej czynności. Tak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem zwolnione z tego podatku są usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.
     
     
    Izba Skarbowa w Katowicach (nr interpretacji: IBPB-2-1/4514-363/16-1/DP) zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że decydujące znaczenie w opisanej sprawie ma to, czy transakcja podlega VAT lub jest z tego podatku zwolniona. Ten warunek został spełniony. W związku z tym pożyczka jest wyłączona z opodatkowania PCC.

    .

     

     

Dodaj komentarz