facebook

Blog

W obszarach naszej praktyki jesteśmy na bieżąco. Komentujemy ważne zmiany w prawie i orzeczenia sądów.

BIAŁA LISTA PODATNIKÓW. Macie czas do końca roku… ale już teraz warto się przygotować!

BIAŁA LISTA PODATNIKÓW. Macie czas do końca roku… ale już teraz warto się przygotować!

 • springer
 • 0
 • Sep 06, 2019
 • Od 1 września działa elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT, który już doczekał się nazwy „biała lista” podatników.

  Znajdziecie go na stronie https://www.gov.pl/web/kas/wykaz-podatnikow-vat

  Dlaczego biała lista jest taka ważna?

  W tym wykazie znajdują się numery waszych rachunków bankowych, które zgłosiliście organom skarbowym. Może to być jeden rachunek, może być ich więcej. Fiskus o nich wiedział, teraz umieścił je na „białej liście”. Można nazwać je rachunkami bankowymi zgłoszonymi.

  Konsekwencje podatkowe od 1 stycznia 2020 r. Jakie ?

  Dobra wiadomość jest taka, że choć biała lista obowiązuje od 1 września, to konsekwencje wpłat na niezgłoszony rachunek, opisane wyżej, zaczną obowiązywać dopiero od początku 2020 r. 

  Jeśli wystawisz swojemu kontrahentowi fakturę na kwotę ponad 15 tyś złotych, w której podasz inny rachunek  niż rachunek, który zgłosiłeś fiskusowi ( rachunek bankowy niezgłoszony), to twój kontrahent nie będzie mógł tego wydatku zaliczyć w koszty.  

  Analogicznie gdy ty zapłacisz swojemu kontrahentowi za fakturę na rachunek który nie jest u niego zgłoszony na białej liście  - nie będzie to dla ciebie wydatek kosztowy. Co więcej  - opowiadasz za zapłatę przez twojego kontrahenta podatku VAT, o ile zdarzy mu się nie oprowadzić go do fiskusa. 

  Już teraz warto się przygotować!

  Jest więc trochę czasu, żeby do końca roku uporządkować w firmie kilka kwestii.

  Pierwsza rzecz,  wejść na swój profil na wykazie podatników https://www.gov.pl/web/kas/wykaz-podatnikow-vat i upewnić się  czy wszystkie nasze rachunki zostały zgłoszone i znajdują się na wykazie. Jeśli nie, należy je jak najszybciej zgłosić. W przeciwnym wypadku, może się zdarzyć, że kontrahent w obawie przed konsekwencjami będzie opóźniał płatności albo zawiadami naczelnika urzędu skarbowego o tym, że płaci na niezgłoszony rachunek.

  Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy rachunki na jakie płacimy faktury są u naszych dostawców na białej liście. Jeżeli ustalimy, że w wykazie nie ma rachunków, na które regularnie dokonujemy płatności, to mamy do wyboru kilka opcji.

  Możemy zasygnalizować to dostawcy i poprosić o to, by zarejestrował rachunek lub by wskazał inny, zarejestrowany.

  Począwszy  od 2020 r. podatnicy powinni przy każdym zlecaniu przelewu obowiązkowo weryfikować, czy rachunek  dostawcy znajduje się na białej liście. Dane w nim będą aktualizowane codziennie, tak więc jednorazowe sprawdzenie rachunku dostawcy nie daje gwarancji, że zawsze już będzie on widniał w wykazie.

  Gdy po 1 stycznia 2020 r. zapłacę kontrahentowi na rachunek niezgłoszony!

  Można uniknąć konsekwencji podatkowych takiej wpłaty. Trzeba w ciągu 3 dni od daty zlecenia przelewu, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o dokonaniu płatności na rachunek inny, niż zawarty białej liście, wypełniając stosowne zawiadomienie.

Dodaj komentarz